Dziś mam dla Was delikatny kremowy sernik z miłosnymi akcentami 😉 Na dnie ciastka znajdziecie blok wanilii z dodanymi warstwami białej czekolady i malin. Sernik piecze się w kąpieli wodnej, więc rozpływa się w ustach. Ciasto najlepiej przygotować dzień lub nawet dwa dni przed podaniem.

Materiał spodu (tortownica 22cm):
– 200g ciasteczek Oreo lub innych (użyj ciastek bezglutenowych, upiecz dla osób bezglutenowych) Nie będzie Cię w przepisie Znajdź mąkę pszenną w innych części)
– 30 g masła
Składniki na kostkę sernikową:
– 100 g białej czekolady
– 600 g sernika (beczki, gęsty, np. Wieluń)
– 250 g Philadelphia® Serek Śmietankowy – 200 g śmietanki 30-36%
– 3 jajka
– 75 g cukru
– 1 laska wanilii
– 25 g mąki ziemniaczanej (opcjonalnie)
Polewy do serca (warstwa malinowa):
(podwójna, jeśli chcesz przykryć cały sernik, ale nie serce)
– 50g malin (świeżych lub mrożonych)
– 15g cukru
– 10g zupy ziemniaczanej z mąki – 10 g soku z cytryny
– 10 g wody
Sernik upiecze się w kąpieli wodnej lub dolej rondelku z wodą.Polecam pierwszą opcję, ale jeśli nie masz większego pojemnika na tortownicę patelnia, wybierz drugą 🙂
– wybierz wersję z kąpielą wodną, ​​zaczynając od przygotowania tortownicy. Użyj 3 warstw folii aluminiowej, aby dokładnie owinąć tortownicę zdejmowanym dnem od zewnątrz. To dodatkowo ją zapieczętuje. Potrzebujemy też dużej łodzi, a potem zostawimy wiosenne ciastka i nalejemy wodę. Zapiekanka, która trafi do piekarnika podczas pieczenia poniżej poziomu sernika.
Ciasto z masłem umieścić na wysokim rondlu i rozdrobnić mikserem. Wlać do tortownicy i docisnąć do dna.
Umieść pokruszoną czekoladę w dużej misce i zmiażdż mikserem. Dodać twarożek, serek śmietankowy, śmietanę, jajka, cukier, ziarna zeskrobane z laski wanilii* i mąkę ziemniaczaną (sernik będzie jędrniejszy dzięki dodaniu mąki. Bez niego i aplikacji będzie bardziej kremowy i trochę trudniej pokroić – którego postanowiłam nie używać) i miksować mikserem aż do uzyskania jednorodnej konsystencji, żeby już nie napowietrzać substancji gdy się unosi a potem opada do środka podczas pieczenia. (Na tym etapie sprawdzam, czy masa jest odpowiednio słodka, w razie potrzeby dodaję trochę więcej cukru i po prostu mieszam. Tak, jem surowe jajka, ale kupuję je ze sprawdzonego źródła) Masę wlewamy do tortownicy
Maliny przełożyć do miski lub garnka, dodać cukier, mąkę ziemniaczaną, sok z cytryny oraz wodę i zmiksować blenderem. Mus malinowy powinien mieć płynną konsystencję. Używając mrożonych malin, trzeba je trochę podgrzać. Sernik włożyć do sernika (można najpierw użyć sitka, aby usunąć pestki), jeśli chcesz zrobić serce to sernik nakropkować (ja używam strzykawki bez igły), a następnie lekko przeciągnąć patyczkiem lub nożem Zamoczyć je lekko i połóż je na wierzchu.
Rozgrzej piekarnik do 160°C. Zagotuj wodę w czajniku. Tortownicę włożyć do większego pojemnika i wstawić do nagrzanego piekarnika na środkowej szynie. Wrzącą wodę wlewamy do pojemnika mniej więcej w połowie ciasta (w wersji z dodanym pojemnikiem na środkowym drążku stawiamy tortownicę, a następnie opuszczamy pojemnik, do którego wlewamy wrzątek). Pieczemy godzinę, aż brzegi sernika zostaną lekko ścięte, a środek będzie płynny. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie wstaw do lodówki na kilka godzin, najlepiej na noc. Sernik nabierze właściwej konsystencji dopiero po ostygnięciu. Najlepiej przykryć ciasto folią aluminiową w lodówce, nie wchłonie ona aromatu. W łaźni wodnej lub pojemniku z wodą. Polecam pierwszą opcję, ale jeśli nie masz większego pojemnika, który pomieści tortownicę, wybierz drugą 🙂
– wybierz wersję z kąpielą wodną, ​​zaczynając od przygotowania tortownicy. Użyj 3 warstw folii aluminiowej, aby dokładnie owinąć tortownicę zdejmowanym dnem od zewnątrz. To dodatkowo ją zapieczętuje. Potrzebujemy też dużej łodzi, a potem zostawimy wiosenne ciastka i nalejemy wodę. Naczynie żaroodporne, które podczas pieczenia ustawi się w piekarniku na niższym poziomie niż sernik.
Do naczynia miksującego włożyć herbatniki i masło i posiekać 10 s/obr. 6. Wylej sprężynową formę na spód.
Do naczynia miksującego włożyć startą czekoladę i zmielić 6 sek./obr. 8. Dodaj twarożek, serek śmietankowy, śmietanę, jajka, cukier, ziarna zeskrobane z laski wanilii* i mąkę ziemniaczaną (sernik będzie jędrniejszy dzięki dodanej mące. Bez niego będzie bardziej kremowy i trochę bardziej kremowy Cięższe do krojenia i nakładania – zdecydowałem się nie używać) i mieszam przez 20 s/obr. 5. (Na tym etapie sprawdzam czy grudki są wystarczająco słodkie, w razie potrzeby dodaję trochę więcej cukru i trochę mieszam. Tak Jem surowe jajka, ale kupuję je ze sprawdzonego źródła) Grudki wsypuję do tortownicy. Wypłucz miskę do mieszania.
Do naczynia miksującego włożyć maliny, dodać cukier, mąkę ziemniaczaną, sok z cytryny i wodę, wymieszać 10 s/obr. 5. Mus malinowy powinien mieć płynną konsystencję. Mrożone maliny podgrzewać 2 min/50°C/obr. 1. Włóż sernik (możesz go wcześniej wytrzeć koszyczkiem, aby usunąć pestki) lub jeśli chcesz zrobić serce, do miski. Przygotowuje się je przez nakropienie sernika (ja używam strzykawki bez igły) i przeciągnięcie ich patykiem lub nożem poprzez małe zanurzenie jednym ruchem.
Rozgrzej piekarnik do 160°C. Zagotuj wodę w czajniku. Tortownicę włożyć do większego pojemnika i wstawić do nagrzanego piekarnika na środkowej szynie. Wrzącą wodę wlewamy do pojemnika mniej więcej w połowie ciasta (w wersji z dodawaniem pojemnika na środkowy drążek stawiamy tortownicę i opuszczamy pojemnik, do którego wlewamy wrzątek). Piecz przez godzinę, aż brzegi sernika zostaną lekko ścięte, a środek będzie płynny. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie wstaw do lodówki na kilka godzin, najlepiej na noc.Sernik nabierze właściwej konsystencji dopiero po ostygnięciu. W lodówce ciasto najlepiej przykryć folią aluminiową, nie będzie wchłaniało zapachów.

abc